تحقیق؛ آنفلوانزای پرندگان

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 13

 

در افراد كمتر از 15 سال 89 درصد بود. زمان مرگ معمولاً به طور متوسط 9 تا 10 روز بعد از شروع علائم بيماري (طيف 6 تا 30 روز) بوده . علت مرگ در اكثر قريب به اتفاق بيماران نارسايي پيشرفته تنفسي بود.

يافته هاي آزمايشگاهي

شايع ترين يافته هاي آزمايشگاهي بيماران شامل لكوپني، لنفوپني، ترومبوسيتوپني خفيف تا متوسط، افزايش خفيف تا متوسط انزيم هاي كبدي، هيپرگليسمي شديد (شايد بدليل استفاده از كورتيكوستروئيد) و افزايش كراتي نين سرم مي باشد.

در تايلند احتمال مرگ رابطه مستقيمي با لكوپني، لنفوپني، ترومبوسيتوپني در زمان بستري داشت و هر چه تعداد لوكوسيت و پلاكت و لنفوسيت در زمان بستري كمتر بود احتمال مرگ و مير بيمار بيشتر بود.

تشخيص ويرولوژيك

معمولاً تشخيص بيماري آنفولانزاي بر اساس جدا نمودن ويروس يا تشخيص RNA‌ اختصاصي HS‌ و يا هر دو روش با هم مي باشد.

بر خلاف آنفولانزاي A‌ انساني، در آنفولانزاي A‌ پرندگان نوع احتمال تشخيص بيماري بالاتر است و تعداد ويروس به جاي آنكه در نمونه هاي بيني زياد باشد در ترشحات حلقي بسيار زياد است و در نتيجه احتمال بدست آوردن ويروس از ترشحات حلقي بيشتر از بيني است. بطوريكه در مطالعه اي كه در ويتنام انجام شده بود تعداد ويروس بدست آمده از ترشحات حلقي در بيماران مبتلا به آنفولانزاي A ده برابر بيشتر از بيماران مبتلا به آنفولانزاي A‌ و بود معمولاً تست هاي رايج تشخيص سريع آنتي ژن، حساسيت لازم براي تشخيص آنفولانزاي را ندارند و تست هاي RT-PCR‌ حساس تر مي باند.

پس در بيماران مشكوك به آنفولانزاي بايد از ترشحات حلقي بيماران نمونه تهيه شده و در جهت كشف ويروس و PCR ارسال شود. تست بررسي آنتي ژن به روش ايمونوفلورسنت كه با استفاده از آنتي بادي هاي مونوكلونال مي باشد نيز تيتر مي تواند كمك كننده باشد.

تعريف مورد آنفولانزاي A‌ ـ تعريف موارد مشكوك، محتمل و ثابت شده در جدول شماره 1 آمده است.

جدول شماره يك : تعريف مورد آنفولانزاي A‌ ـ (Case definition)‌

مورد مشكوك

الف) هر بيمار كه دچار تب بيش از 38 درجه سانتيگراد و يك يا چند علامت از علائم:‌ سرفه، گلودرد كوتاه شدن دامنه تنفس به اضافه يك يا چند مورد از موارد زير باشد:‌

شواهد آزمايشگاهي وجود آنفولانزاي A‌ بدون اينكه ساب تايپ آن مشخص باشد.

تماس با مورد ثابت شده آنفولانزاي در طي 7 روز قبل از شروع علائم، به فرض اينكه داراي قابليت سرايت انسان به انسان باشد. (توضيح اينكه قابليت سرايت شخص به شخص آنفولانزاي پرندگان كاملاً به اثبات رسيده است و افراد مبتلا از يك روز قبل از شروع علائم تا 7 روز پس از آغاز علائم مسري تلقي مي گردند).

تماس با پرندگان و از جمله با مرغاني كه در اثر ابتلا به يك بيماري، تبف شده اند طي 7 روز قبل از شروع علائم باليني

سابقه فعاليت در آزمايشگاهي كه در مورد ويروس شديداً بيماريزاي پرندگان تحقيق مي نمايند، طي 7 روز پس از شروع علائم باليني يا

ب) مرگ ناشي از يك بيماري تنفسي حاد ناشناخته همراه با يك يا چند مورد از موارد زير:‌

1. سكونت در منطقه اي كه مورد مظنون يا ثابت شده آنفولانزاي شديداً بيماريزاي پرندگان وجود دارد.

2. تماس با مورد ثابت شده آنفولانزاي طي 7 روز قبل از شروع علائم، به فرض اينكه داراي قابليت سرايت از انسان به انسان مي باشد.

مورد محتمل

هر بيماري كه دچار تب بيش از 38 درجه سانتيگراد همراه با يك يا چند علامت از علائم:

سرفه، گلودرد، كوتاه شدن دامنه تنفس باشد به اضافه :‌

شواهد آزمايشگاهي محدودي از وجود آنفولانزاي مثل: وجود آنتي بادي اختصاصي بر ضد HS‌ در يك نمونه سرمي منفرد

مورد تأييد شده

هر بيماري كه يك يا چند آزمايش از آزمايشهاي زير در او مثبت باشد:

كشف مثبت از نظر ويروس

مثبت بودن PCR‌ از نظر ويروس

مثبت بودن تست آنتي بادي ايمونوفلورسانس كه با استفاده از آنتي بادي هاي مونوكلونال ويروس آنفولانزاي ويروس آنفولانزاي انجام شده است.

افزايش 4 برابر آنتي بادي اختصاصي در نمونه هاي باليني

اقدامات درماني

بستري نمودن ـ از آنجا كه معمولاً تعداد مبتلايان به آنفولانزاي تا بحال اندك بوده است لذا توصيه مي شود جهت بررسي بيشتر همه بيماران مبتلا بستري شدند تا كاملاً تحت نظر باشند و در صورتيكه زود مرخص مي شوند بهتر است خود بيمار و خانواده وي در مورد اقدامات لازم بهداشتي كنترل عفونت آموزش داده شوند. اكثر بيماراني كه بدليل آنفولانزاي A‌ پرندگان در بيمارستان بستري مي شوند، بعد از 48 ساعت بدليل نارسايي چند ارگان و افت فشار خون در نهايت نياز به بستري شدن در ICU‌ و تهويه مكانيكي پيدا مي كنند.


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file1_1406379_4030.zip22.2k