تحقیق؛ ا نواع سوء تغذيه

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 17

 

ا نواع سوء تغذيه

ا نواع مختلف سوء تغذيه بيشتر به دليل كمبود دسترسي به مواد غذايي، رعايت نكردن بهداشت مواد غذايي ، اسهال و ساير بيماريهاي عفوني و ا نگلي، عادتها و باورهاي غلط غذايي ، بي سوادي ، نا آگا هيهاي تغذيه اي ، فقر، اهميت ندادن به زنان ونقش آنان ، نبودن ذخاير آب سالم و خدمات بهداشتي ومانند آن ايجاد مي شود.

كمبودهاي غذايي در اثر تغذيه نادرست به شرح زير به وجود مي آيند.

كودكان ضعيف ولاغر آنهايي هستند كه ا نرژي و پروتئين كافي دريافت نكرده اند.

كم خوني به علت كمبود آهن بوجود مي آيد.

شب كوري وخشكي چشم به علت كمبود ويتامين A بوجود مي آيد

گواتر به علت كمبود يد به وجود مي آيد.

خون ريزي از لثه به علت كمبود ويتامين C بوجود مي آيد.

نرمي استخوان به علت كمبود ويتامين D بوجود مي آيد.

بيماريهاي مربوط به كمبود مواد غذايي ، در جامعه شايع هستند و ساير مواد مغذي نيز وقتي ذخيره شان در بدن كم شود و اين كمبود از راه غذا جبران نشود ، بيماري هاي تغذيه اي مخصوص به خودشان را به وجود مي آورد . بنا بر اين غذا نقش پيشگيري كننده مهمي دارد. زياده روي در خوردن غذا نيز باعث چاقي و نوع ديگري از سوء تغذيه مي شود . لازم به ياد آوري است كه وقتي علامتهاي باليني كمبود يك ماده مغذي ( مثلا" شب كوري) در بدن ظاهر شود ، نشا نه اين است كه ذخيره بدن از اين ماده كم شده است وبايد اين ماده مغذي را به صورت دارو همراه با غذا به فرد مبتلا داد تا بهبود پيدا كند.

سوء تغذيه پروتئين- ا نرژي

سوء تغذيه پروتئين- ا نرژي يكي از مشكلات تغذيه اي شايع در بين كودكان زير5 سال در كشور ا ست . بر اساس بررسي كشوري انجام شده در سال 1374 تا حدود 25 درصد كودكان زير 5 سال در مناطق روستايي كشور (يعني از هر جهار كودك يك نفر) سوء تغذيه دارند ورشد جسمي ومغزي اين كودكان به علت سوء دچار اختلال مي شود.

آثار كمبود سوء تغذيه پروتئين – انرژي در مراحل پيشرفته و نهايي به دو شكل مشخص باليني كوا شيوركور و مارا سموس ديده مي شود كه كمتر شايع هستند .در حالي كه مراحل خفيف و متوسط آن بدون بروز نشانه هاي باليني به مراتب شايعترند.

سوء تغذيه خفيف ومتوسط پروتئين – ا نرژي را مي توان براحتي با چشم ديد و به همين دليل وزن كردن منظم كودكان و رسم منحني رشد وزني آنان اهميت دارد. با استفاده از منحني رشد ، مي توان شروع سوء تغذيه وتأخير رشد را به موقع تشخيص داد و از آن پيشگيري كرد.

بطور كلي مشخصات كودكي كه مدتها سوء تغذيه خفيف ومتوسط داشته است، كوچكي اندام وكمبود وزن وقد نسبت به سن است . شكم به علت ضعف عظلاني و رژيم غذايي پر حجم بر جسته مي شود.اين كودك در برابر عفونتها مقاومت ندارد و بيشتر از كودكاني كه خوب تغذيه شده ا ند به بيماري مبتلا مي شود و طول مدت بيماري او نيز بيشتر خواهد بود . شناسايي چنين كودكاني وتحت مراقبت قرار دادن آنان و اصلاح رژيم غذايي شان به منظور پيشگيري از ا بتلاي آنان به سوء تغذيه شديد ، بسيار ضروري است. كودكان ضعيف ولاغر را كه بيمار نيستند ، مي توان با غذا درمان كرد.

علل سوء تغذيه پروتئين – ا نرژي

عواملي مانند فقر ، سهل ا نگاري ، خرا فات، كم غذايي، دسترسي نداشتن به غذا، رعايت نكردن بهداشت و بيماريهاي عفوني از جمله علل سوء تغذيه پروتئين- ا نرژي به شمار مي روند همچنين عوامل ويژه اي نيز در آن دخالت دارند كه عبارتند از:

سن(6 تا 36 ماهگي) و جنس(تبعيض جنسي بين پسر و دختر)

وزن كم هنگام تولد(احتمالا" به علت كافي نبودن تغذيه دوران بارداري مادر)

تعداد زياد فرزندان خا نوار ( كم شدن سهم غذاي هر كودك و توجه والدين)


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file2_1406380_6520.zip815.9k