تحقیق؛ سیستم های بلوتوث

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 36

 

سیستم های بلوتوث

بخش اول : معرفی

تاریخچه

هارالد بلوتوث (Harald Blatand) در سالهای 940 تا 985 میلادی ، پادشاه دانمارک بود . نام Blatand و یا همان بلوتوث احتمالاً از دو کلمه "bla" به معنی پوست تیره و "tand" به معنی مرد بزرگ گرفته شده است . پدر او شاه گرام ، و مادرش دختر شاه انگلستان بود و او را در سال 910 میلادی به دنیا آورد . وی مانند سایر وایکینگها به خاطر طلا و گنج در سرزمین های دور می جنگید . خواهر او پس از مرگ همسرش که شاه نروژ بود ، به دانمارک آمد تا هارالد را ببیند ، و از او در مورد کنترل امنیت نروژ کمک بخواهد . او نیز نروژ را در اختیار خود درآورد و بدین ترتیب در سال 960 میلادی ، هارالد به خاطر حکمرانی بر نروژ و دانمارک به اوج قدرت رسید. وی پس از فتح دانمارک و نروژ ، Danes Christian را ساخت و این نام بر روی سنگی با نام رونی حک کرد. بزرگترین هدف هارالد متحد سازی و وحدت سرزمینهایش براساس مسیحیت بود ، که این راه توسط فرزند او نیز ادامه یافت.

به همین دلیل ، نام بلوتوث ، در تمام جهان براساس متحدسازی و یکپارچگی شناخته شده است . امروزه از این نام برای یکپارچگی و اتحاد کامپیوترها و وسایل ارتباطی استفاده می شود .

پس از حدود 1000 سال ، یعنی در 1994 میلادی کمپانی اریکسون (Ericsson) وارد مطالعه بزرگی در زمینه امکان سنجی ارتباط بین موبایلها و تلفنها به صورت بسیار ارزان و کم مصرف شد.

در فوریه 1998 پنج کمپانی بزرگ اریکسون ، نوکیا (Nokia) ، IBM ، توشیبا (Toshiba) و اینتل (Intel) گروه ویژه ای را با نام (Special Interest Group) SIG تشکیل دادند . این گروه شامل بخشهای تجاری بود ، که از آن جمله می توان به دو بخش موبایل ، دو بخش کامپیوترهای کیفی و یک بخش پردازش دیجیتالی سیگنالهای تلفنی اشاره کرد . آنها تخمین زده بودند که تکنولوژی بلوتوث (BluetoothTM) تا سال 2002 در بیش از 100 میلیون گوشی موبایل ، کامپیوتر و دستگاههای ارتباطی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد .

اکنون از بلوتوث در شبکه های کامپیوتری ، موبایلها ، PDAها

(Personal Digital Assistant) ، مدارهای دستگاههای جانبی و بسیاری وسایل دیگر استفاده می شود ، اما مهمترین دستگاهی که بلوتوث در آن بکار رفته ، PDA نام دارد . PDA دستگاه الکترونیکی کوچکی است ، که در انجام کارهای روزمره به کاربر خود بسیار کمک می کند . بسیاری از موبایلها (Mobile) هم اکنون نوعی PDA به حساب می آیند . استفاده از این تکنولوژی بسیار ساده و ارزان است ، از این رو قابل پیش بینی است که بلوتوث باعث توسعه عظیمی در فناوری اطلاعات و ارتباطات شود .

کاربردهای بلوتوث

مثال زیر درک بهتری از کاربردهای بلوتوث را نشان می دهد .

تصور کنید ، که به تازگی پس از یک بار سمینار به خانه بازگشته اید . Notebook شما در کیفتان قرار دارد ، PDA خود را به کمر بسته اید ، و تلفن همراهتان در جیب جای دارد . در سمینار امروز یادداشتهایی را در Notebook خود نوشته اید . همین که به خانه می رسید و از کنار چاپگر جوهر افشان خود عبور می کنید ، Notebook ، چاپگر را پیدا می کند و به طور خودکار یادداشتهای سمینار را به چاپگر ارسال می کند و آنها روی کاغذ چاپ می شوند . در همین حال ، PDA شما کامپیوتر رومیزی را تشخیص می دهد و درخواست می کند ، که دفترچه تلفن و برنامه روزانه شما به روز شود . همچنین همه پیامهای ایمیلی را که ارحجیت آنها را تعیین کرده اید، درخواست می کند . همه این کارها در زمانی رخ می دهد که کت خود را درمی آورید و برای نوشیدن یک آب خنک به طرف یخچال می روید . در عرض چند دقیقه ، تلفن همراه شما بوق می زند تا به شما اطلاع دهد که عملیات چاپ یادداشتها تمام شده است . به طرف چاپگر رفته و یادداشتها را می خوانید ، بلافاصله پس از آن PDA شما بوق می زند تا به شما بگوید که دفترچه تلفن و برنامه شما را به روز کرده است و شما ایمیل جدید دارید .

با این مثال ، توانمندیهای دستگاههای بلوتوث به وضوح نشان شده است . امروزه دستگاههایی که از این فناوری استفاده می کنند.

در حقیقت بلوتوث یک فناوری بیسیم است ، که دستگاههای الکترونیکی را قادر می سازد ، که با فرکانس 2.4 GHz با یکدیگر ارتباط برقرار کنند . به وسیله این تکنولوژی دستگاهها ، موبایلها و کامپیوترها می توانند ، بدون نیاز به هیچ سیمی اطلاعات را به یکدیگر ارسال کنند . اساس طراحی بلوتوث به گونه ای انجام شده که تمام اعمال فوق بسیار ارزان و با مصرف توان بسیار کم (low-power) انجام می شود. این سیستم مخصوصاً برای شبکه های (Personal Area Network) PAN با برد کم ، بسیار مناسب است .

از مهمترین خصوصیات بلوتوث می توان به موارد زیر اشاره کرد :

توانایی کار در فرکانس 2.4GHz بدون نیاز به دریافت اجازه و یا مدرک مورد نیاز ، زیرا بلوتوث از باند (Industrial Scientifc Medical) ISM که رایگان است ، استفادهمی کند .

به وسیله بلوتوث می توان اطلاعات را به صورت بلادرنگ 10 الی 100 متر انتقال داد .

مجاورت گیرنده و فرستنده مانند سیستم های

(Infrared Data Association) IrDA نیاز نیست ، زیرا سیستم بلوتوث به موانعی مانند دیوار ، حساسیتی ندارد .

این سیستم توانایی برقراری ارتباط بین دو دستگاه را به صورت نقطه به نقطه (Point to Point) و بیسیم دارد .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,000 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file6_1406424_4505.zip2.9 MB