مقاله ساختمان كعبه در طول تاريخ

مقاله ساختمان كعبه در طول تاريخ

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات:41

ساختمان كعبه بوسيله فرشتگان:

بناي كعبه نخستين بار بوسيله فرشتگان انجام گرفت و اين پيش از خلقت حضرت آدم(ع) بود.

شرح آنرا از معتبرترين و كهنترين كتاب تاريخي; يعني «اخبار مكه ما جاءفيها من الآثار» مي آوريم كه نويسنده آن ابوالوليد محمدبن عبدالله بن احمد ارزقي غساني مكي متولد قرن دوم هجري است. او در تاريخ خود در مورد ساختمان كعبه بوسيله فرشتگان چنين مي نويسد:

«ابوالوليد از علي بن هارون بن مسلم عجلي از پدرش از قول قاسم بن عبدالرحمن انصاري نقل مي كند كه وي مي گفت: محمد بن علي بن حسين1 براي من نقل كرد كه همراه پدرم علي بن الحسين2 در مكه بودم در حالي كه پدرم مشغول طواف برگرد كعبه بود و من در پشت سر او حركت مي كردم ناگاه مردي با قامتي كشيده دست بر دوش پدرم نهاد. پدرم روي خود را به سوي او نمود. او گفت: اي پسر دختر پيامبر اسلام. سلام بر تو باد از تو پرسشي دارم. پدرم سكوت كرد من به همراه آن مرد همچنان به دنبال پدرم حركت مي كرديم تا اينكه هفت دور طواف او به پايان رسيد و به حجر اسماعيل رفت و در زير ناودان به نماز ايستاد. من و آن مرد همچنان پشت سر پدرم بوديم تا اينكه نماز طواف رابه پايان رسانيد سپس روي خويش را به سوي من گردانيد و من بطرفش رفته در كنارش نشستم. فرمود: اي محمد! سؤال كننده كجا رفت؟  من به ان مرد اشاره كردم و او آمد و در برابر پدرم نشست. پدرم خطاب به وي فرمود: از چه مي پرسي؟ كفت: مي خواهم در باراه آغاز اين خانه و چگونگي طواف بدور آن بپرسم كه چرا و از چه زمان و چگونه و كجا بوده است؟

پدرم فرمود: بسيار خوب تو اهل كجا هستي؟ گفت: از شام هستم. فرمود: در چه منطقه اي از شام سكونت داري؟ گفت : در بيت المقدس. فرمود: آيا تورات و  انجيل را مطالعه كرده اي؟ گفت:آري. پدرم فرمود اي برادر شامي با دقت به سخنانم گوش فرا ده و ان را حفظ كن و سپس از من به حق و درستي روايت كن. آغاز طواف بر اين خانه چنين بود كه: چون خداوند- عزوجل-به فرشتگان فرمود: مي خواهم در زمين خليفه اي قرار  دهم. فرشتگان گفتند: « خدايا ! خليفه اي غير از ما؟! از كساني كه در زمين ظلم كرده و خون مي ريزند و به يكديگر حسد وخشم و ستم مي ورزند؟ پروردگارا! آن خليفه را از ما قرار ده كه ما در زمين تباهي نكرده و و رشك نمي ورزيم و خشم ستم به يكديگر نمي كنيم و تنها تو را ستايش و تسبيح مي گوييم و تو را تقديس مي كنيم و فرمانبردار تو بوده و از فرمان تو سركشي نمي كنيم».

خداوند متعال فرمود: «من آنچه را كه شما نمي دانيد مي دانم». فرشتگان تصور كردند انچه كه در جواب خداوند گفته اند رد فرمان او بوده و خداوند از گفته انان به خشم آمده است. آنان به عرش خداوند پناه برده و از بيم خشم او گريستند و سه ساعت گرد عرش خداوند طواف كردند. خداوند به ايشان نگريست و رحمت خويش را بر ايشان نازل گردانيد و در زير عرش خود خانه اي بر چهار ستون از زبرجد بنا كرد و ان را بوسيله ياقوت احمد پوشانيد. آن خانه« ضراع» نام گرفت. آنگاه خداوند به فرشتگان فرمود: عرش را رها كرده گرد اين خانه طواف كنيد. گويد: پس فرشتگان از آن به بعد گرد آن خانه طواف مي كردند و طواف به دور ان آسانتر از طواف بدور عرش بود و آن همان بيت المعمور است كه خداوند از آن نام برده است. در هر شبانه روز هفتاد هزار فرشته بدان وارد گشته و طواف مي كنند و خارج مي شوند و ديگر هرگز بدانجا باز نمي گردند.

آنگاه خداوند فرشتگان را به زمين گسيل داشت و فرمان داد كه براي من خانه اي در زمين همچون اين خانه بسازيد. و خداوند به خلق خود در زمين فرمان داد كه بر گرد اين خانه طواف كنند همچنانكه فرشتگان و اهل آسمان بر بيت المعمور طواف مي كنند.

آن مرد گفت: اي فرزند دختر رسول خدا(ص) درست فرمودي. آري اينچنين بوده است.1

در جاي ديگري نيز از محمد بن منكدر روايت كرده است كه گفت: اولين كاري كه آدم(ع) به هنگام فرود امدن از آسمان به زمين انجام داد همانا طواف برگرد خانه بود.پس فرشتگان در طواف با او برخورد نموده گفتند: اي آدم حج تو مقبول باد. همانا ما دوهزار سال پيش از تو بر اين خانه طواف كرده ايم.

و نيز از ابن عباس روايت كرده است كه گفت: آدم (ع) حج گذارد و بر گرد خانه فهت بار طواف نمود. فرشتگان در طواف او را ديدند و گفتند: اي آدم حج تو مقبول باد ما دو هزار سال پيش از تو  بر اين خانه حج گزارده ايم. آدم(ع) پرسيد: شما در طواف خود چه مي گوييد؟ گفتند: ما چنين مي گوييم« سبحان الله و الحمد الله و لا اله الا الله و الله اكبر». ادم (ع) گفت: « لا حول و لا قوه الا بالله» را بدان اضافه كنيد. فرشتگان نيز چنين كردند.

سپس ابراهيم (ع) پس از آنتكه خانه را ساخت و به طواف بر گرد آن مشغول شد فرشتگان در حال طواف به او برخورد نمودند و سلامش كردند. ابراهيم(ع) پرسيد شما در طواف خود چه مي گوييد؟ گفتند: پيش از روزگار آدم(ع) ـسبحان الله و الحمد الله و لا اله الا الله و الله اكبر» و چون به آدم(ع) گفتيم فرمودند: كلمات« لا حول و لا قوه الا بالله » را هم به ان اضافه كنيد . ابراهيم (ع) فرمود به آن نيز «والعلي العظيم» را هم بيفزائيد. پس فرشتگان چنين كردند. 1

 

ساختمان كعبه به وسيله آدم(ع):

 دومين بار كه كعبه ساخته شد بوسيه آدم(ع) بوده است. ازرقي در كتاب تاريخ خود چنين آورده است:

ابو الوليد از قول پدر بزرگ خويش از سعيد ين سالم از طلحه بن عمر و حضرمي از عطاء بن ابي رباح از ابن عباس نقل مي كند كه گفت: چون خداوند آدم را از بهشت به سوي زمين راند آدم گفت: پروردگارا! براي من چه اتفاقي افتاده است كه ديگر صداي شيطان را نمي شنوم و وجود انان را در اطراف خود احساس نمي كنم؟ ندا آمد كه اي آدم اين نتيجه اشتباه و خطاي توست  ولي برو و براي من خانه اي بساز و برگرد آن طواف كن و مرا ياد كن همانگونه كه فرشتگان رفتار مي كنند و بر گرد عرش من مي گردند. آدم(ع) شروع به گام بر داشتن كرد بطوريكه زمين براي او در نور ديده شد تا اينكه به مكه رسيد و بيت الحرام را در آن ساخت.

«ابن عباس» نخستين كسي كه اساس خانه را نهاد و در آن نماز گذارد و بر آن طواف كرد آدم (ع) بود تا اينكه خداوند طوفان را كه خشمي از سوي پروردگار و بدبختي بود نازل گردانيد و چون طوفان با پايان رسيد بوي خوش آدم از ميان رفت.


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file41_1901341_9805.zip39.5k